Державна підтримка

Державна підтримка фермерських господарств

Законом України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» безпосередню на підтримку розвитку фермерських господарств за бюджетними програмами: «Надання кредитів фермерським господарствам» «Фінансова підтримка розвитку фермерських господарств» передбачені видатки у сумі 1 044,5 млн гривень.

З них, підтримка реалізується за бюджетними програмами:

 • 2801230 «Фінансова підтримка розвитку фермерських господарств» –  800,0 млн гривень;
 • 2801460 «Надання кредитів фермерським господарствам» – 244,5 млн грн., з яких 200 млн грн. за рахунок загального фонду та 44,5 за рахунок спеціального фонду.

Чим регулюється?

Порядком використання коштів, передбачених у державному бюджеті для надання фінансової підтримки розвитку фермерських господарств, затвердженим Постановою КМУ від 07.02.2018 р. № 106 (зі змінами), далі – Порядок № 106.

Напрями фінансування

 • Часткова компенсація вартості насіння сільськогосподарських рослин вітчизняного виробництва, закупленого у фізичних осіб – підприємців та юридичних осіб, які здійснюють виробництво та/або його реалізацію
 • Часткова компенсація витрат, пов’язаних з наданими сільськогосподарськими дорадчими послугами
 • Фінансова підтримка сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів
 • Часткова компенсація вартості придбаної сільськогосподарської техніки та обладнання вітчизняного виробництва
 • Здешевлення кредитів
 • Бюджетна субсидія на одиницю оброблюваних угідь (1 гектар) – новоствореним фермерським господарствам
 • Бюджетна субсидія на одиницю оброблюваних угідь (1 гектар) для фермерських господарств (крім новостворених)
 • Додаткова фінансова підтримка фермерських господарств із статусом сімейних фермерських господарств через механізм доплати на користь застрахованих осіб - членів /голови сімейного фермерського господарства єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування

Хто має право на отримання фінансової підтримки?

1) фермерське господарство, яке має чистий дохід (виручку) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за останній рік до 20 млн гривень, у власності та/або користуванні якого перебувають землі сільськогосподарського призначення; зареєстрованому в поточному році фермерському господарству, у власності та/або користуванні якого перебувають землі сільськогосподарського призначення, незалежно від обсягу чистого доходу (виручки);

2) сільськогосподарський обслуговуючий кооператив

 • молочарського, м’ясного напрямів, до складу якого входять не менше 20 членів, серед яких повинно бути одне і більше фермерських господарств, а інші - фізичні особи, у власності та/або користуванні кожної з яких перебувають землі сільськогосподарського призначення та за наявності тварин, ідентифікованих та зареєстрованих відповідно до законодавства;
 • плодово-ягідного, овочевого напрямів, а також із заготівлі та переробки продукції бджільництва, дикорослих ягід, грибів і рослин, до складу якого входять не менш як 7 членів, серед яких повинно бути одне і більше фермерських господарств, а інші - фізичні особи, у власності та/або користуванні кожної з яких перебувають не більше 100 гектарів земель сільськогосподарського призначення.

Надання кредитів фермерським господарствам за програмою КПКВК 2801460 здійснюється через Український державний фонд підтримки фермерських господарств, який є державною бюджетною установою та виконує функції з реалізації державної політики щодо фінансової підтримки становлення і розвитку фермерських господарств.

Порядком використання коштів, передбачених у державному бюджеті для надання підтримки фермерським господарствам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 серпня 2004 року № 1102 (із змінами), встановлено надання фінансової підтримки через Укрдержфонд на поворотній основі у сумі, що не перевищує 500 тис. гривень, строком до п'яти років із забезпеченням виконання зобов'язання щодо повернення бюджетних коштів.

Урядові програми підтримки сільського господарства – просто, прозоро, надійно

 Подробиці на minagro.gov.ua